Değişik Ülkelerden Neyzenlerin İlginç Buluşması…


Toplam Okunma: 3101 | En Son Okunma: 09.12.2023 - 14:59
Kategori: Konserler

Müziğimizde gerek tarih, gerek Mevlana öğretisinde bir simge, gerekse müzikal icra derinliği açısından önemli bir yere sahip ney çalgımızın farklı nefeslerde hayat bulmasını bizlere yaşatacak olan “Uluslar arası Neyzenler Buluşması “ içimizde yeni çiçekler açtıracak. Ülkemizde ilk kez düzenlenen böyle bir etkinliğin ilginçliği, şimdiden merak duygularımızın oluşmasına neden oldu…

“2007 Mevlâna Yılı Etkinlikleri” çerçevesinde gerçekleştirilen, “Uluslararası Neyzenler Buluşması” adı altında düzenlenen, İran, Ürdün, Kolombiya, Mısır, Fas, Lübnan, Tunus, Filistin, Fransa, Yunanistan ve Türkiye’den katılan neyzenler, 5 Kasım Pazartesi günü, saat 20:00’de Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda sanatseverler ile buluşuyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, ülkeler, sınırlar aşıp gelen neyin büyülü sesini, medeniyetlerin, kültürün beşiği İstanbul’da neye gönül verenlere ulaştırıyor. İnsanın içinde fırtınalar koparan, ulaşılamayanı sabırla aramayı, beklemeyi öğreten buğulu nefes, uluslararası ney üstadlarının gönüllerinden kopup gelen nağmeler ile Cemal Reşit Rey’de yankılanacak.

Fas’dan Rachid Zeroual, Tunus’tan Shaheddine Manaa, Mısır’dan Mohamed Said, Mohamed Antar, Lübnan’dan Samir Siblini, Ürdün’den Hassan Omar al Faqir, Filistin’den Suhail Khoury, Yunanistan’dan Harris Lambrakis, Fransa’dan Adrien Espinouze, Kolombiya’dan Juan Carlos Catrillon Vallejo, İran’dan Manocher Ghayouri ve Türkiye’den katılan neyzenler Süleyman Ergüner yönetiminde konser verecekler.

Neyzenlerin nefesleri; hasretin, ilâhi aşkın, meşkin, çilenin güzelliğini İstanbul’da, ney sesinde yaşatacaklar.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Müdürlüğü tarafından düzenlenen ve İBB Kültür A.Ş. tarafından organize edilen “2007 Mevlâna Yılı Etkinlikleri” 17 Kasım 2007 tarihinde başlayarak 29 Aralık’a kadar her Cumartesi günü devam edecek. Etkinlik konuklar açısından Prof. Dr. Mahmut Erol Kılıç’ın anlatımıyla gerçekleştirilen “İstanbul’da Mevlevîhâne Gezileri” yle renklenecek.
Hoşgeldiniz