Şu Otobüsler ve Kulaklığından Müzik Dinlemesini Bilmeyenler…


Toplam Okunma: 4631 | En Son Okunma: 21.02.2024 - 20:37
Kategori: Toplum ve Müzik

Kurs sebebiyle günde yaklaşık dört saati otobüslerde geçen biri olarak önemli bir konuya değinmek istiyorum: Müzik… Müzik dinlemeyi sevmeyen bir insan olduğunu sanmıyorum. Herkesin kendine göre bir ya da birkaç tarzı ve dinlemekten hoşlandığı bir müzik türü vardır. Fırsat buldukça onları dinlemeye çalışır. Fakat bazen de -başkasının kulaklığından ‘çıs tak’ şeklinde- haricen dinlemek zorunda bırakılır ve o zaman müzik, müzik olmaktan çıkar ve gürültü oluşur.

Herkes başkasının gürültüsünün ne kadar insanı rahatsız ettiğini de bilir ve çoğumuz özellikle apartmanlarda yaşayanlar bizzat yaşamıştır.

Şimdi siz ne alaka demeden ben konuyu bağlıyayım. Şoför mü müzik açıyor da rahatsız oluyorum, hayır efendim; yolculardan rahatsızım. Cep telefonları ve mp3 çalarlar derken evde okulda sokakta otobüste müzik dinlemek çok yaygınlaştı biliyorsunuz.

Tabii ki harika bir şey herkes dinlesin ama beni rahatsız etmesin! Biniyorsunuz otobüse, arkadan bir ses Sezen Aksu, yanınızda da Eminem gürültüsü dinliyorsunuz. O kişiler müzik dinliyor ama ben “dum tıs,dır,zır” gürültü dinliyorum. Bu o kadar sık oluyor ki,neredeyse her yolculuğumda. Bazen yolcular uyarıyor, ama takan kim. Kendini kaptırıp yüksek sesle şarkı söyleyenlere değinmeyeceğim bile…

Geçen gün çok sıkıntılı bir hava vardı,müthişte trafik var. Başım da da bir ağrı her yer uğulduyor sanki. Önümde bir adam oturuyor, kulağında bir kulaklık müthiş rahatsız edici bir ses geliyor, ama ses sanki arkalardan geliyor,dönüp baktım arkamda oturanlardan gelmiyor. Arada kesiliyor tekrar uğulduyor, ama o uğuldadıkça kafamın içinde birileri yol çalışması yapıyor, resmen Çin işkencesiSesin geldiği yeri bir anlasam direk söyleyeceğim o kişiye ama yok, böyle bir saatten fazla yolculuk yaptım. Nerde kaldı teknoloji insanın hayatını kolaylaştırır durumu. Bu Türk insanı için geçerli değil.

Kulaklığın asıl amacı başkasını rahatsız etmeden sadece kendin dinleyebilecek kadar bir ses ayarında müzik dinlemek değil midir? Türkiye’de değilmiş daha iyi öğrendim. Biz her şekilde başkasını rahatsız edecek bir durum yaratıyoruz.

Üreticilere tavsiyem: Kulaklık biçiminde hoparlör yapsınlar, yüksek ses çıkışı ve kalitesiyle.

Bizim iyiliksever Türk insanı da -takan dışında- kulaklıktan çıkan ve herkesi rahatsız eden gürültüleri değil de, müziğini dinlettirebilir başkalarına da. Amaç buysa…

http://icecoral19.blogcu.com/2174889/
Hoşgeldiniz