Müzikli Otoyolda Aracınızla Giderken Asfalttan Gelen Müziği Dinlemek İster misiniz?…


Toplam Okunma: 6742 | En Son Okunma: 21.02.2024 - 00:37
Kategori: Basından, Müzik Teknolojisi

Müzikli otoyol yapıldı. Bu otoyolda Arabanızın bir çalgıyı çalan el veya çalgıç gibi bir işlev gördüğünü söyliyebiliriz. Sizin de tempoyu ayarlama gibi bir işleviniz var. Japonya’daki Hokkaido Sanayi Araştırma Merkezi’nde görevli uzmanlar, üzerinden geçen araçların titreşimleri sayesinde ‘müzik çalabilen’ bir otoyol geliştirdi. Sistem asfalt üzerinde farklı derinliklerde bulunan olukların üzerlerinden araçlar geçtiğinde belirli sesler çıkartacak şekilde tasarlanmış. Belli aralıklarla yerleştirilen bu olukların üzerinden araçların geçmesiyle çıkan sesler bir ezgiyi oluşturuyor.


Sürücüler araçların hızlarını arttırarak veya azaltarak ezginin temposunda değişiklik yapabiliyorlar.

Yetkililer, Japonya’nın üç bölgesinde hizmete giren yollardan birinde popüler bir Japon pop şarkısının 30 saniyelik giriş melodisinin çaldığını belirtiyorlar.

Yolun üzerine renkli boyalarla çizilen notaların ve yola paralel, değişik aralıklarla  açılmış çizgi halindeki küçük olukların üzerinden araçla geçerek şarkının 30 saniyelik giriş kısmının icra edildiği ezgiyle aslında, sürücülerin trafik açısından uyarılması amaçlanıyor.

Ayrıca yolunuz bu otoyola düşer de, ezgiyi orijinal temposunda dinlemek isterseniz aracınızın hızını saatte 45 km’de tutmanız gerekiyor…

Gaipten ezgi duyuluyormuş hissi uyandıran bu ilginç müziği şu adresten dinleyebilirsiniz:

http://gizmodo.com/gadgets/japan/melody-road-lets-you-play-tunes-with-your-car-narcotics-not-required-321299.php
Hoşgeldiniz