Ege Çoksesli Geleneksel Türk Müziği Grubu ilk konserini verdi…


Toplam Okunma: 6194 | En Son Okunma: 09.12.2023 - 06:18
Kategori: Konserler, Yazarlarımız: A.Sarı

Çalışmalarına 2007 yılında başlayan ve Türk çalgılarıyla geleneksel Türk müziğini çoksesli bir potada değerlendirerek Türk müziğine yeni bir soluk getirmeyi amaçlayan Ege Çoksesli Geleneksel Türk Oda Müziği Grubu ilk konserini… 24 Mayıs 2007 de Ege Üniversitesi Devlet Türk Müziği Konservatuarı Anfisinde gerçekleştirdi.

Üyeleri akademik öğretim elemanlarından oluşan grup neden kurulduklarını verdikleri konserin program broşüründe şöyle açıklıyorlar: 

“Geleneksel Türk müziğinin yenilikçi boyutunu,  tarihinden aldığı etkileşimlerin ışığıyla birlikte Türk çalgılarını çoksesli bir platformda kullanarak Türk sanatına yansıtmak…” 

1930’larda Hüseyin Saadettin Arel’in   fikirsel girişimleriyle başlayan ve “Kemençe Beşlemesi” nin hem imal edilip, hem de uygulamasıyla devam eden geleneksel Türk çalgılarının çoksesli olarak kullanımı hareketleri, Arel’in öğrencisi ve destek verdiği Hasan Ferid Alnar’ın Kanun Konçertosu’nu 1947’de besteleyip 1951’de Viyana Radyosu’nda seslendirmesinin ardından, 1979-85 arasında   Mutlu Torun, Cüneyt Orhon ve Necati Giray’ın oluşturdukları “Türk Müziği Triosu” ve ardından Ruhi Ayangil’in kurduğu “Ayangil Türk Müziği Orkestrası” ve Yalçın Tura’nın besteleriyle devam etti.

Uzun süre sessizliğe bürünen bu anlayış, Ege Geleneksel Türk müziği Grubu ile yeniden canlanıyor: 

Genel Yönetmenliğini Dr. Ayhan Sarı’nın yaptığı grubun kurucuları arasında Dünyanın ilk kanun konçertosunu bestecisinden sonra üçüncü kez seslendiren kanun sanatçısı ünvanına sahip Ege Üniversitesi Türk Müziği Konservatuarı Öğr.Gör. Halil Altınköprü’nün yanı sıra yine aynı Konservatuar’dan  fasıl kemençesi öğr.gör. Beril Çakmakoğlu ve mezunlardan Ud sanatçısı Egemen Erin ve Ney Sanatçısı Volkan İncüvez bulunuyor. 

Grup ilk konserlerinde Mutlu Torun ve Necati Giray’ın eserlerini seslendirdiler.

Konser Programı:

1- Karcığar Karabatak “Yörük Kızı” Mutlu Torun

2- Hüseyni Üçleme “Köyüm” Mutlu Torun

3- Nihavend Üçlü - Necati Giray

4- Nihavend Ağıt - Necati Giray

5- Hüseyni Zeybek “Zeyno” Mutlu Torun

Büyük beğeni alan Ege Çoksesli Geleneksel Türk Oda Müziği Grubu  müziğimizin yeni bir soluğu olarak, sanatsal konserlerin vazgeçilmezi olmaya şimdiden aday görünüyor.
Hoşgeldiniz