Canın Ne İsterse Çalabilirsin Festivali… (Antalya-Türkiye)


Toplam Okunma: 2710 | En Son Okunma: 21.02.2024 - 09:39
Kategori: Basından, Festivaller

 Aziza Mustafa Zadeh ve Moskova Virtüözleri gibi sanatçıları ağırlayacak ve sanatçıların istediği müziği seslendirebilecekleri ”8. Antalya Piyano Festivali” başlıyor.  Festival’in ilk günden itibaren sanat yönetmenliğini yapan Fazıl Say, etkinliğin içeriğini “Sanatçıların ne çalacağını konserden üç dakika önce öğreniyoruz. Herkes o gün ne çalmak istiyorsa onu çalıyor” şeklinde özetliyor.

Fazıl Say ve ünlü şef Vladimir Spivakov yönetimindeki Moskova Virtüözleri’nin Antalya Kültür Merkezi’ndeki konseriyle başlayacak festival 30 Kasım’a kadar sürecek. Cazın Bakü’lü prensesi piyanist Aziza Mustafa Zadeh’in de sahneye çıkacağı 8. Antalya Piyano Festivali’yle ilgili detayları Fazıl Say şöyle anlatıyor:

-Antalya Piyano Festivali nereden nereye geldi?
Festival artık iyice büyüdü. Yedi yıl önce ilk yıllarımızda, ben ve davet ettiğim piyanist arkadaşlarımla dört-beş konser yapardık. O zamanlar bütçemiz de hiç yoktu. Şimdi Antalya , Avrupa `nın hatta dünyanın en büyük piyano festivallerinden biri haline geldi. Dünyanın her yerinden piyanistler bize başvurmakta katılımcı olabilmek için. Dünyada bu tür benzerleri de bilirsiniz. Fransa `daki `La Roque D`Antneron, İsviçre `de Luzern ve Almanya `da Ruhr festivalleri.

Antalya Belediye Başkanı Menderes Türel gerçekten tam destek verince, maddi manevi üç-dört senedir işler çok değişti. Biz de prestijli, yüksek bütçeli bir festival haline geldik. Menderes bey amatör olarak piyano çalmakta ve bir “piyanokolik” diyelim. Bu bir şans oldu. Film festivalinin yanında Antalya’daki en büyük etkinlik haline geldi piyano festivali..

Sekiz yıl önce Kadir Dursun `la beraber bu festivali kurduğumda, özellikle gençlerin ilgisini çekmeye, salonları gençlerle dolu hale getirmeyi gözetmiştik. Burada çalışmalarımız oldu, gelen sanatçı okullarda workshop yaptı. Bu tabii büyük bir seyirci potansiyeli kazandırdı bize. Salonlarımız hep doludur.

-Gelecek yıllarda programda nasıl yenilik yapmayı amaçlıyorsunuz? Bu yıl sizi özellikle en heyecanlandıran konser hangisi olacak?
Chick Korea kesinleşmişti ama kendisi 2008 festivalimize `özel bir proje` ile katılacağını söyleyince gelecek yıla bıraktık. Azize Mustafa Zadeh `in yeni eserlerini tabii ki heyecanla beklemekteyiz. Türkiye `de çok sevilen Moskova Virtüozleri ve şef Vladimir Spivakov açılış konserinde benimle çaldıktan sonra çağdaş tango uyarlamaları da seslendirecekler. Bu tür müziği çok sevdiğim için ilgiyle beklemekteyim. Festival klasik ve caz ağırlıklı. Her konser çok iyi geçecektir. Çok iyi sanatçılar gelecek. Labeque kardeşler gelecek yıl konuğumuz olacak. LangLang, yine seneye ve 10. yılımızda Aspendos `ta büyük bir Elton John konseri yapma hayallerimiz var.

Bu festival de piyanistler ne isterlerse onu çalarlar. Ben bunu özellikle istedim. Programını bize konserden üç dakika önce bile bildirebilir ve canı o gün ne yapmak istiyorsa onu çalar. Tamamı improvizasyon da olabilir. Bu festivalde öncelik; spontanite, seyirciyle diyalog ve yaratıcılık üzerine.

-Katılım ve destek yeterli mi?
Fazlasıyla… Ben 2004`te Antalya-Kaleiçi’nde konser vermiştim, 3-4 bin kişi vardı. Bu tür günler şehrin festivali benimsemesine de yardımcı olmakta. Kasım ayında Antalya’da fevkalade bir atmosfer olmakta. İnanın şehirde yaşayan herkesin festivalden haberi var. Bu çok mühim.
 

-Bu yılki festival programını değerlendirebilir misiniz?
Her yıl genç yetenekler serisi var. Tabii biz bir-iki yetenekli Türk çocuğuna da çaldırmayı âdet edindik. Mesela Mertol Demirelli yedi yaşındayken orkestrayla Mozart piyano konçertosu çalmıştı üç yıl önce. Antalya’da hâlâ konuşulur. Dünyadaki en mühim yarışmaların birinci-ikincilerini de takip etmekteyiz, onlar da hep gelir. Bunun bu gençler için çok yararlı olduğuna inanıyorum. Onların tecrübe kazanması açısından da birbirleriyle tanışması açısından da. Belki ileriki yıllarda bir uluslararası piyano yarışması da ekleyeceğiz Antalya Piyano Festivali’ne…

16 Kasım 2007 Radikal Gazetesi
Hoşgeldiniz