Kültür Bakanlığı’ndaki Sanatçılara Erken Emeklilik Arayışları …


Toplam Okunma: 4384 | En Son Okunma: 09.12.2023 - 06:19
Kategori: Basından, Kültürel Öneriler

Bütçe görüşmeleri sırasında Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, geçen dönem gündeme gelen, `65 yaşında balerin` ve `110 kiloluk balet ` gibi eleştirileri anımsattı. Günay , “Belki balede, operada, halkoyunlarında çalışan arkadaşlarımızın normal devlet memurları gibi 65 yaşına kadar emekliliği beklememesi lazım. Sanatçıları mağdur etmeyecek bir emeklilik düzenlemesi yapılacak. Yerlerine yeni yetenekler alınacak” dedi.

Bakanlığa bağlı klasik müzik koroları ve halkoyunları çalışanlarına yeni bir düzenleme gerekliliğinden de söz eden Bakan Günay , “Sırtını bir imtiyaz gibi devlete dayayıp, memur mantığı içinde sanat yapmaya çalışmasınlar” dedi, alternatif olarak da gönüllü musiki derneklerine destek verilebileceğini söyledi.

Son zamanlarda Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda görev yapan sanatçılar açısından radikal  öneriler duyulmakla birlikte bunların hangi temeller üzerinde gerçekleştirileceğine dair fikirlerin henüz olgunlaşmadığı ve olgunlaşmamış fikirleri tarıtışmaya açma amacının güdüldüğü görülmektedir. Sözün burasında deneyimlerle yaşanan geçmiş düşüncelerin uygulamalarında birikmiş sorunlar olduğunu herkes biliyor. Ama konu çözüm arayışlarına  gelince kilitlenip kalıyor. Sanatçıların mutsuzluğundan mutlu olacakların, bu mutluluğu vicdanlarında yaşayamıyacakları öngörüsü de hiç de yabana atılacak cinsten görünmüyor.

Sayın Bakan Günay’ın da dediği gibi “kimsenin mağdur olmadan” üretilen bir çözüm en mutlu son olacaktır.

Çünkü Ülkemizdeki her yeni oluşumda olduğu gibi oluşum sancılarını hep ilkler yaşamıştır. “Biz kuralım, sorunlar daha sonra  zamanla düzelir” mantığından Devletimiz şimdiye değin çok çekti.

İyi düşünerek yetenekli-tecrübeli kişilerle enine boyuna, hiçbir siyasi baskıyı dikkate almadan yapılacak fikir alışverişleri sonucunda gerçekleştirilecek bir çözüm, mutsuzluklardan mutluluk yaratılmasını engelliyecektir.

Musiki Dergisi
Hoşgeldiniz