A.A.Saygun 100. Doğum Yılı Anma Etkinliklerinden Sonuncusu ve İzmir… Dr. Ayhan Sarı


Toplam Okunma: 5259 | En Son Okunma: 09.12.2023 - 09:31
Kategori: Kongre-simpozyum, Yazarlarımız: A.Sarı

İzmir güneşinin Aralık ayı yansıması sabahında bir yağmur sonrası Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun inşaatı devam etmekte olan ve 2008 Temmuz’unda biteceği söylenen Güzelyalı-Göztepe Semtindeki A.A.Saygun Kültür ve Sanat Merkezi’ni önce video, sonra yerinde tanıtım sergilemesiyle başlıyan Saygun Paneli etkinliği, Fuar alanındaki İzmir Sanat’ın salonunda 7 Aralık 2007 günü boyunca devam etti.

Dr. Ayhan Sarı’nın başkanlığındaki ilk oturum, Panel’in düzenleyicisi Ersin Antep ve Dr. İbrahim Yavuz Yükselsin’in konuşmaları ve İzmir Büyükşehir Bel. Bşk. Aziz Kocaoğlu ile Orkestra şeflerimizden Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Rengim Gökmen’in katılımlarının ev sahipliklerinde, İzmir Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi Müzik bölümü öğrencilerinin ve İzmir’li Sanatseverlerin huzurunda başladı.

A.A.Saygun’un kültürel marka kimliğinin İzmirliler açısından yeterince tanınmadığı, ilk oturumun ana söylemlerindendi.

Saygun’un konçerto ithaf ettiği ünlü piyano solistlerimizden Gülsin Onay ve Hande Dalkılıç’la devam eden oturumlarda üçüncü kuşak öğrencilerinden Doç. Hasan Uçarsu ile Doç. Özkan Manav’ın adeta bale niteliğindeki anı konuşmaları bir su gibi aktı. Bu konuşmalar düzeyli bir show niteliğindeydi.

Rengim Gökmen, Önder Kütahyalı, Kemal Küçük, Sayram Akdil ve Erhan Torlular önemli katkılarda bulundular. Görüldü ki Saygun gerek müziğimiz, gerekse dünya müziğinin yanında asıl İzmir için değerlendirilmesi elzem olan bir marka kimliği taşıyor.

Panel akşamı Rengim Gökmen yönetimindeki İzmir Devlet Senfoni Orkestrası’nın Gülsin Onay solistliğinde Saygun’un 1. Piyano Konçertosu ve Senfonisi’ni seslendirdiği konser büyük bir coşkunun dile gelmesiydi. Hele İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun yoğun programına rağmen sözünde durup konserin bitimine yakın son anda konsere sessizce dahil olması, Saygun’a verilen değerin samimiyetinin önemli bir kanıtıydı.

Panel ve konserle bütünleşen Saygun anma etkinliğinde, Saygun gibi bir müzik değerimizin günümüz yansımalarının istek ve sevgisine tanık olundu.

Aslında en büyük kazanım, Saygun’a İzmir’de hissedilen sevginin içten duygularla sergilenmesiydi.
Hoşgeldiniz