Say Sitemi İle Bir İran’lı Müziksever’in Samimi Duyguları Arasında Kurulması Olası Bir Bağ… Musiki Dergisi


Toplam Okunma: 3307 | En Son Okunma: 23.01.2023 - 04:52
Kategori: Müzik İleti Grupları

Türkiye’deki müzik ileti gruplarında adına sıkça rastladığımız bir isim var. Bijan Azadi. “İsmi gerçek midir takma mıdır?”, İngiltere’de mi, Tahran’da mı ikamet eder? Bilmiyoruz. Tek bildiğimiz ileri düzeyde(.) bir Türk müziği meraklısı olduğu ve İran-Türkiye müzikleri arasında ilişki kurarak, Türk müziği hakkında duyduğu sempati. İzleyebildiğimiz kadarıyla bu konuda samimi mesajlar yazıyor… Konu, İran’lı keman sanatçısı Farid Farjad’ın müzikçalarlarımızda popülerleşen keman-piyano ile seslendirilmiş, kökeni İran geleneksel ezgilerine dayanan icraları… Amacımız Farid Farjad’ın (ferid feryad) reklamını yapmak da değil. Ama Azadi’nin bu mesajıyla Fazıl Say’ın sitemkar çıkışları arasında bağlantı kurmadan edemedik… Türkçe yazımındaki hataları -mesajın orijinalliği bozulmasın diye- düzeltmedik. Yorumsuz olarak aktarıyoruz:

Merhaba Aydin Arkadslarim

Baska bir gruptan (xx) bey’le yazistim ve sizlerinde okumanizi istedim , zarar yok.

Bijan Azadi wrote:

xx Bey…

Merhaba
Ben Müzisiyen değilim, sadece iyi bir dinleyici ve arşivciyim.Makamları pek tanımıyorum , TRT kanallarından öğrenebildiğim kadarıyla ve aldığım orijinal kaset ve cdlerden yazılan yazılardan öğrenmişim.

İran ve Türkiye müziği çok benzerlikleri ve ortak makamları var.İran’da maalesef dini bir hakimiyeti var ve müzik pek geliştirmemiş kendisini ve bestekar , söz yazarları sıkıntı ve sansür baskı içindedirler. Ferid Ferjad gibi Kemanı sanatçılar sayısı pek az vardılar.
İstedikleri gibi müziği üretemiyorlar , yapamıyorlar veya yaptıysa önce Erşat Kurumu izin verip sonra albüm olacak , belkide bazı şarkıları red ediyorlar.

Sizin adınıza orada bulunan bir İran sanatçısının albumu beni sevindirdi ve ilginç geldi bana. Arşivimde Ferid Ferjad’ın iki kaset albumlerinden bulunur.Enstrü mental çalıyor , bildiğiniz gibi Tv de çıkmıyorlar ve yasaktır,yılda bir iki konser verdikleri zaman devlet tarafından ıptal ediliyor ,müsaade etmiyorlar.

Ferid Ferjad’ın çalışmalarını dinledim pek gönlüme oturmadı , sözün doğrusu.Yaptığı çalışmaları esas O şarkılar merhum ŞAH dönemine aittir ki kulağa hoş geliyor yoksa bu dini rejimin neyi güzeldir ki müziği güzel olsun.

Bizlerde çaresizlikten yaşayıp ve sesimiz soluğumuz çıkmıyor yoksa imkanı olsaydı bana çekip giderdim uzaklara.Bir kez dünyaya gelmişim ve yaşamak istiyorum.

Taghatam deh , manasi yani Sabır ver bana , gönlümü dindir.
Robabe Jan , ise manasi Robabeciğim , Robabeh Kadın ismidir.

Ben genelde Türkiye ve Azerbaycan , Batı Avrupa , İran müziğiyle ilgileniyorum. Ama İran müziğini pek az dinliyorum.

İstediğim İran müziği yapılmıyor kadın sesi yasak , Şah döneminde yapılan eserler tamamen yasak pıyasaya çıkmıyor.Tv sanatçının ve çalgıyı göstermiyor.Tabiiki az dinliyeceğim.
Radyodan müzik çaldığı zaman sanatçısı kim olduğunu söylemiyorlar. Ferid Ferjad’ı herkes tanımaz.Benim gibiler müzikle meraklananlar tanıyorlar.Ben bir kaç sene önce kasetçiye gittiğimde ŞAH dönemine ait şarkıları enstrümental yaptığını öğrendim de aldım ama pek gönlüme oturmadı. Özgürlük olmadan…
______________________________

Kime:[klasikbatimuzigi haberleşme grubu]
Konu: Re: Ferid Feryad / Ferid FERJAD ( Sizlerinde okumaniz istedim )
Mon, 17 Dec 2007 20:07:01 +0000 (GMT)
Hoşgeldiniz