“Avni Anıl Beste Yarışması” Sonuçlandı… Musiki Dergisi


Toplam Okunma: 4879 | En Son Okunma: 23.01.2023 - 04:52
Kategori: Ödüllü Ezgiler

İzmir-Konak Belediyesi tarafından İzmir’li Sanatçılar Birliği’nin katkılarıyla 20.yy’ın en önemli bestecilerinden olarak şimdiden kabul görmüş Avni Anıl adına düzenlenen “Avni Anıl Beste Yarışması” nda Seçici Kurul, 8 Aralık 2007 tarihinde ön elemeyi yapmış ve on bestecinin şarkısının finalde seslendirilmesini uygun bulmuştu. Bu besteciler Mahmut Oğul, Sinan Sipahi, Bora Uymaz, Varol Bulut, Yalçın Benlican, Hasan Soysal, Yahya Geylan, Halil Altınköprü, Engin Çır ve M. Bülent Gündem idi.

İzmir-Konak Belediyesi’nce İzmirli Sanatçılar Birliği Derneği’nin katkılarıyla İzmir’li ünlü bestecimiz Avni Anıl adına düzenlenen “Avni Anıl Beste Yarışması” ödülleri, 17 Aralık 2007 akşamı İzmir’de düzenlenen yarışmada sahiplerini buldu.

1. “Sen beni hak etmedin” Müzik: Mahmut Oğul, Güfte: Yalçın Benlican. Yarışma solisti: Göksel Pesenpaten
2. “Paydos” Müzik ve Güfte: Bülent Gündem. Yarışma solisti: Alp Arslan
3. “Kaybolan yıllarım(Rüyamsın)” Müzik ve güfte: Yahya Geylan. Yarışma solisti: Canan Sezgin Geylan

Seçici Kurul 17 Aralık 2007 akşamındaki yarışmada finale kalmış 10 şarkı içinde değerlendirme yaparak kararını verdi.

76 eser arasından finale kalan on şarkı solistler tarafından seslendirildi.

“Tenna” rumuzuyla katılan, bestesini Mahmut Oğul’un yaptığı güftesini Yalçın Benlican’ın yazdığı ve Göksel Pesenpaten tarafından seslendirilen “Sen Beni Hak Etmedin” adlı şarkı birinci oldu.

Bestekar Mahmut Oğul birincilik ödülünü Bestekar Avni Anıl’ın elinden alırken,”Yıllar önce de Yağdır Mevlam Su bestesini yaparken Avni Hocam bana destek vermişti. Benim eserlerimi dergisinde yayımlamıştı. O destek olmasaydı, bugün burada olmazdım.” diyerek ünlü bestekarın elini öptü.

Konak Belediyesi Dr.Selahattin Akçicek Eşrefpaşa Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen beste yarışmasına İzmir Vali Yardımcısı Fethi Özdemir, Konak Kaymakamı Ali Muhsin Nakiboğlu, Konak Belediye Başkanı Muzaffer Tunçağ ile İzmirli sanatseverler katıldı.
Jüri değerlendirmesini sürdürdüğü saatlerde ünlü bestecimiz ve geleneksel Türk Sanat müziği sanatçısı Zekai Tunca sahneye çıktı. Tunca, Avni Anıl’ın birbirinden değerli şarkılarını seslendirdi. Tunca eserlerini okurken izleyenlerin de katılmasıyla birlikte Selahattin Akçicek Kültür Merkezi’nde dev bir koro oluştu.

Konserin ardından sıra eserlerin açıklanmasına geldiğinde salon tam bir sessizliğe bürünmüştü.
Konak Belediye Başkanı Muzaffer Tunçağ zarfı açarak ödül alan eserleri açıkladı. Başkan Tunçağ, sivil toplum örgütleriyle ve derneklerle çalışmayı ilke edindiklerini ve bunun da kendilerine güç verdiğini ve çalışmaları zenginleştirdiğini söyledi.

Finale “Tenna” rumuzuyla katılan,bestesini Mahmut Oğul’un yaptığı, güftesini Yalçın Benlican’ın yazdığı ve Göksel Pesenpaten tarafından seslendirilen “Sen Beni Hak Etmedin” adlı şarkı birinci oldu. Mahmut Oğul ödülünü adına beste yarışması düzenlenen ünlü bestekar Avni Anıl’ın elinden aldı.

Yarışmaya “Güner” rumuzuyla katılan Bestesini ve güftesini M.Bülend Gündem’in yaptığı ve solist Alp Aslan tarafından seslendirilen “Paydos” adlı beste ikinciliği elde etti. Bestekar Gündem’in ödülünü İzmir Vali Yardımcısı Fethi Özdemir verdi.

Gecede üçüncülük ödülü ise finale “Rüyam” adlı rumuz ile katılan, “Rüyamsın-Kaybolan yıllarım” başlıklı şarkısını eşi Canan Sezgin Geylan ile birlikte seslendiren Yahya Geylan’a verildi. Geylan ödülünü Konak Belediye Başkanı Muzaffer Tunçağ’dan aldı
Hoşgeldiniz