Kaçırılmayacak Konserler: Fazıl Say, Miriam Mendez, Cihat Aşkın… Yazgülü Aldoğan


Toplam Okunma: 3337 | En Son Okunma: 10.12.2023 - 06:13
Kategori: Konserler

Cihat Aşkın(18 Ocak), Miriam Mendez(19 Ocak), Fazıl Say(30-31 Ocak) CRR’de… Miriam Mendez’i ilk kez iki yıl önce Fazıl Say’ın sanat danışmanlığında düzenlenen Antalya Piyano Festivali’nde dinledim ve hayran oldum. Ondan sonra da evimden ve arabamdan müziğinin sesi hiç eksik olmadı. İspanya’nın Sevilla şehrinden gelen ufak tefek ama bir avuç alev gibi yakıp yıkan bu esmer güzeli İspanyol kadın, piyanosuyla da adeta sevişiyor. Zaten ben böyle şey görmedim, duymadım.

Bach çalıyor ama Flamenko müziği yapan bir grupla ve birbirine çok kardeş olmayan bu iki müzik türünü birleştiriyor. O, piyanonun tuşlarına vururken arkalarından yanık bir ses falamenko söylüyor… Bir topuk tıkırtısı karışıyor müziğe, derken Mendez de kalkıp dansediyor… Rüya gibi, müzik de gösteri de.
Akdeniz müziği ile Bach’ın da zevkli buluşumu 19 Ocak 2008, Cumartesi CRR’de.

Cemal Reşit Rey’in Ocak ayı programında beni en çok sevindiren bir bu konser oldu, bir de Fazıl Say’ın Zeynep Tanbay ile birlikte gerçekleştirecekleri bir özel gösteri. Fazıl Say, siyaset dünyasını karıştıran demecinden sonra İstanbul’da ilk kez sahnede ve bu kez virtüözlüğünü konuşturacak. Stravinsky’nin Bahar Ayini adlı eserini, kendisi için özel olarak tasarlanmış bilgisayar endeksli bir piyanoda dört el tekniğinde çalacak.

Bunu daha önce Lütfü Kırdar’daki bir konserinde izlemiştim. Muhteşem bir gösteriydi. Daha önceden çaldığı bölüm bilgisayar aracılığıyla yeniden verilirken, Fazıl aynı bölüme aynı anda eşlik ederek dört elle çalmış oluyordu. Bu ilginç performansa Zeynep Tanbay’ın dansını da katınca 30-31 Ocak 2008’deki bu konserin biletlerini şimdiden edinmenizi tavsiye etmek düşüyor bana.

Pek tabii ki önemli bir konser daha var CRR’de. Son bir uyarıyı da Cihat Aşkın’ın kemanı için yapayım. 18 Ocak 2008 Cuma akşamki konserinde Cihat Aşkın, kendi düzenlemiş olduğu “İstanbulin” adlı son albümünde yer alan longa ve sirtoları, üstelik de 100 yıllık bir kemanla çalacak. Ve bu konserlerin fiyatları da  bir sinema bileti parasına!…
Hoşgeldiniz