Muhlis Akarsu’nun Türküsü, Kanada’lı Şarkıcı Nelly Furtado Tarafından Aşırıldı…


Toplam Okunma: 7353 | En Son Okunma: 22.04.2024 - 16:27
Kategori: Basından

Yıllardır alıştığımız ve zaman zaman da bizzat tanık olduğumuz müzik aşırma konusu bu kez lehimize bir şekilde tersine döndü. Portekiz asıllı Kanada’lı ünlü şarkıcı Nelly Furtado’nun 2006’da piyasaya sürdüğü ve sekiz milyon satan “Loose” albümündeki “Wait For You” adlı şarkısının Türk halk müziği sanatçısı Muhlis Akarsu’nun seslendirdiği “Allah Allah Desem Gelsem” adlı anonim türküden alındığı anlaşıldı. Olay, Furtado’nun şarkısıyla, Akarsu’nun türküsünün, arka arkaya kaydedilerek YouTube’da(1) yayınlanmasıyla ortaya çıktı…

8 milyon satan “Loose” albümündeki “Wait For You” adlı parçada Akarsu’nun ismi yer almadığı gibi anonim bir türküden alındığı da belirtilmedi. Akarsu’nun “Ya Dost Ya Dost” adlı albümünde yer alan, sözleri Pir Sultan Abdal’a ait olan türkü için, Akarsu’nun albümünü piyasaya süren Kalan Müzik durumu Amerikan Telif Hakları Ajansı’na bildirdiklerini, ajansa yetki verdiklerini ve Furtado’nun müzik şirketine dava açacaklarını açıkladı.

Hürriyet’ten İhsan Yılmaz’ın haberine göre, Amerikan Telif Hakları Ajansı’ndan Avukat Daniel Rubin imzasıyla gelen mektupta, parçanın isimsiz yayınlandığı belirterek olayı Kalan Müzik’e bildirdi.
.
Kalan Müzik yetkilileri parçanın melodisiyle, Akarsu’nun bağlamayla icra ettiği melodinin aynı olduğunu gördüler.
Ajans çalıntı olayını uzman bir kuruluşa da onaylatarak işlemlere başladı.
Kalan Müzik’in yaklaşık 300 dolar telif hakkı olan türkü için şimdi milyonlarca dolar alabilmesi söz konusu.

Her iki şarkıyı karşılaştırmalı olarak dinlemek için bkz:

(1) http://www.youtube.com/watch?v=AaClY0FcCkU&feature=related
____________________________________________
Kaynak : http://www.ntvmsnbc.com/news/432314.asp
Hoşgeldiniz