TRT Sanatçıları ve TRT Politikacıları… Dr. Ayhan Sarı


Toplam Okunma: 3251 | En Son Okunma: 25.05.2024 - 22:11
Kategori: Toplum ve Müzik, Yazarlarımız: A.Sarı

TRT günlerdir bir kabuk değiştirme girişimlerinin içinde. Bu canlı “civciv mi, dinozor yavrusu mu?”… Yumurta kırılmak üzere ama henüz içinde ne olduğu belli değil… Herhalde yılların TRT sanatçıları bir hafta boyunca “geleceğin rüyasını görme” uykusuna yatsalar böyle bir kabusu, değil rüyalarında görmek, tahmin bile edemezlerdi.

Safiyane bir mantıkla “bize bir şey olmaz” düşüncesi, GTM uğraşanlarının ilk tahminleri olsa da “kaynar sudaki kurbağa” misali bir yokoluş var sanki tüm GTM uğraşanlarının gündeminde.

E, yılların evcilliği var Ulu Önder Atatürk meclislerinden bugüne uzanan… Öncesi de vardı…

Gelinen durum, uygulanmak istenenler açısından ve de verilen bilgiler ışığında insana yüz buruşturması tepkisini verdirecek boyutlarda görünüyor. TRT’nin yeni uygulamacılarının niyeti belli:

Diyorlar ki: “TRT sanatçıyla falan uğraşmasın”…

Kim uğraşsın peki? Kültür ve Turizm Bakanlığı… Elinde olsa Kültür ve Turizm Bakanlığı da bünyesindeki sanatçılardan kurtulmak isteyecektir.

İsterler ki: Mevcut sanatçılar emekli olsunlar.

1998’den beri yönetmelik hazırlıyorlar. Geçen çıkan yönetmeliğe(2006) bir bakalım. İki-üç madde değişmiş o da
Olmamış. “Niye olmadı” diye kimse hesap soramıyor… Çünkü üç beş kişi toplanıyorlar, sonra da “biz yaptık, oldu” diyorlar. Daha; daha sonra da “olmamış, özür dileriz” demiyorlar…

Şimdi yani 2008’de yine yeni bir yönetmelik arayışı söz konusu. Duruma bakın: 10 yılda bir yönetmelik çıkarılamamış.

Halkın gönlünde bir taht kurması gereken TRT sanatçılarının arkasında niye halk yok? Niye “TRT sanatçılarımızı isteriz” pankart açıp, diye gösteri yapmıyorlar?

Nerde bunca GTM dernek, cemiyet müdavimleri? Niye TRT sanatçılarının arkasında değiller? Organize mi edilemiyorlar?

Yoksa yurt çapında faaliyet gösteren bunca TSM-THM derneği zaten onları kalplerinde yıllar önce ağır ağır silmeye mi başlamıştı?

Korkarım, olası kötü bir durumda Devlet Korosu sanatçılarının da yanında Halk olmayacak…

Olabililir mi? Halk GTM’den desteğini çekmiş olabilir mi?
Orhan Gencebay, Ferdi Tayfur’un intikam saati mi geldi acaba?

WWW . TRT HEPİMİZİN adlı sendika sitesine bakıyorum da içeriğinde müzik dünyamıza hakim hiçbir eli kalem tutan kişi yok. Olay özümsenmemiş. Tipik sendikacı “yani millet işte görsün” söylemleri… , Olsun, sanatsal açıdan inandırıcı gelmese de, politik açıdan savunuyorlar.

Ya TRT sanatçıları?

Yıllardır “en üstünden en astına etkili yurt yönetimi insanlarının içinde” konserler verirler? Tanışırlar, sohbet ederler. Belli bir hukukiyetleri doğar…

Gelinen duruma bakınız…

“Buyrun, Kültür Turizm Bakanlığına….”

- E, ama orda stüdyo, kamera, kanal vs yok…
- Cevap:
- Sen bi git düşünürüz…
- Ben bu ülkenin en üstünden en astına sosyal hayatı içinde yüzyıllardır varım…
Cevap:
- Biz de varız…

Bir varlık savaşı yaşanıyor, En çok da Türk kültürü etkileniyor. Bir-iki düşüncesiz insanın kifayetsiz muhterisliklerinde…

TRT bir okul oldu yıllarca hem işitsel, hem de görsel, bize “iyi ki varsınız” dedirten…

Her Devlet kurumunda yaşanan sıkıntı gibi iktidara gelenin adamını doldurma çabaları TRT’de de görülmüştür. Bu nedenle: Tabii ki tıkanacaktı. Tıkandı da…

Tıkanmanın acısı TRT sanatçılarından çıkarılmak isteniyor…

Yıkılanın yerine yenisi koyulacak mıdır? Ne koyulacaktır? Yoksa kimi resmi veya resmi olmayan konuşma ve toplantılarda dillendiği gibi, “önce Kültür Turizm Bakanlığına, sonra topyekün belediyelere” uygulaması mı gelecek bunun arkasından…

Doğrusunu kimse bilmiyor. Bilmediği için de kötüye yoruyor.

Aylardır, hatta yıllardır süregelen söylentiler sanatçıları geriyor. Bu gerilmeye bir son vermek, resmi açıklamalarda bulunmak gerekiyor.

Çünkü geleneksel değerlerin kendisinden büyük olmadığını vurgulayan-uygulayan ilk padişah Fatih Sultan Mehmet idi ve Mehter çalarken ayağa kalkmayı ilk reddeden Padişah oldu.. Dedi ki “Ben cihan padişahıyım, İstanbul’u fethettim. Davul da neymiş ki önünde ayağa kalkayım?..”

Evet TRT yıllar yılı okul oldu. Odamıza girdi. Sevdik. Kendimizden bildik. Tarihi starlar yarattı tek kanal dönemlerinde. Kendi dışındaki starları görmezden geldi yıllarca. Bu tatlı çekişme bile bize geleneksel değerlerimizden kopmamamızı sağladı.

Belki de sorulması en zor soru:
Gelinen durum TRT’nin yıllar yılı dışladığı starlar ve onları star yapanların bir zaferi olabilir miydi? Kesinlikle evet. Varoşlar konuşuyor artık. Yıllar yılı konuşturulmayan varoşlar öğrenecek, kendi kendilerini eğitecek…

Bu da geçecek, bunu da biliyoruz.

Ama bir şeyi bilmiyoruz…

Ne olacak kısa vadede bu işin sonu?

Üreteni engellemek, geri kalmışlığın birinci ölçütü olmuştur; anlayana kadar da iş işten geçmiş, yok oluşun temelleri çoktan atılmıştır…

TRT bir çöküş değil, başlangıç olmalı, bunun için de bu çöküşü yaratanlar alternatiflerini de belirtmelidirler…

Problemi Kültür Bakanlığına paslıyarak durumdan kurtulacaklarını sanıyorlarsa yanılıyorlar. Kültür Turizm Bakanlığı’nda da sanatçıları belediyelere pas etme söylentileri dolaşmakta epey bir zamandır.

Yani GTM sanatçılarını pas eden edene…

Bir bıkkınlık var bu işte. Politikacının parmağıyla bozulup, yine politikacının parmağıyla düzeltilmeye çalışılan, ama düzeltirken daha da yüzünü gözüne gözüne bulaştırılan bir bıkkınlık.

Olan piyasada görev alması mümkün olmayan üç-beş sanat değerimize oluyor. Yoksa Devlet müzik kurumlarımızda varolan sipalicilere bir şey olmayacak. Onlar yine alaturalarını sahne ortasında sincap misali kapacaklar.

Sonuçta ne olacak?..

Bunu göremiyen cahil ve de sanat görgüsüzü kimi etkili politikacılar kendi evrim süreçlerini, toplumsal gelişim sürecine adamaya devam edecekler…
Hoşgeldiniz