Bilim Dünyası Sahtekârlığı… Kemal Pehlivanoğlu


Toplam Okunma: 3682 | En Son Okunma: 08.12.2022 - 01:43
Kategori: Basından

İntihallerle sarsılan bilim dünyasında bilimsel sahtekârlıklar ilk kez panel konusu oldu. İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ)’de salı günü “Bilim ve Etik Paneli: Akademik Yolsuzluklar, Akademide Teknolojinin Kötüye Kullanımı, Bilişim Suçları, Güncel ve Geçmişteki Örnekler” adıyla gerçekleştirilen panelde katılımcılar birbirinden şaşırtıcı bilimsel sahtekarlık örnekleri sundu.

Prof. Dr. Tayfun Akgül şu olayı anlattı:
2006′da öğrencileri Prof. Akgül’e bir internet sitesinde duyurusu yapılan Prag’daki bir konferansa katılmak istediklerini söyledi. Durumdan kuşkulanan Prof. Akgül, adı bile hiçbir anlama gelmeyen “S.R. Baueguet, H.O Aggeulo” takma adlı yayını konferansın hakem kuruluna onaya yolladı. Prof. Akgül, “Makalede Vivaldi gibi ölmüş bestecilere gönderme yaptık aldıran olmadı” dedi.

Prof. Dr. Hasan Yazıcı, Prof. İhsan Doğramacı’ya ait “Annenin Kitabı” isimli eserin bir bölümünün Amerikalı bir yazarın kitabından çalıntı olduğunu ortaya çıkardı diye tazminat ödemeye mahkûm edildiğini söyledi.

Panelde “Makaslayarak Yükselenler” isimli sunumu yapan Prof. Dr. Nurettin Bilici ise kendisinden ilk bilgi aşıran kişinin eski bir DTP müsteşarı olduğunu kaydetti. Gazeteci Murat Bardakçı da “Journal of Applied Mechanics” adlı dergide yayınlanan bir makalenin Yıldız Teknik Üniversitesi’nin dergisinde 36 yıl sonra aynen tercüme edilerek imzasıyla çıktığını anlattı.

_______________________
Kaynak: http://arsiv.sabah.com.tr/2008/03/13/
haber,601409748D8C4FB7A9C8AFC81CCE7DC3.html
Hoşgeldiniz