Trakya’ya Müzikoloji ve Senfoni Geldi… E. Antep


Toplam Okunma: 3473 | En Son Okunma: 15.06.2024 - 12:35
Kategori: Toplum ve Müzik

Ülkemizde basın ve halkla ilişkiler; hâlâ sanatta, özellikle müzikte yaygınlaşmadı. Bir yenilikten kaplumbağa hızıyla haberdar oluyoruz. Yeni haber Trakya’dan… Trakya Üniversitesi hem bir akademik senfoni orkestrası kurdu, hem de konservatuar bünyesinde bir müzikoloji bölümü kurdu. Daha önce konservatuar öğretmen ve öğrencilerinden oluşan bir orkestra konserinin olduğunu öğrenmiştik. Ancak; bu orkestranın akademik ve daimi orkestra olduğu bilgisine sahip olmadık.

Ömer Osman Yöndem’in şefliğini yürüttüğü orkestra; Edirne’de hem kampüste üniversitelilere, hem Halk Eğitim Merkezi’nde Edirneliler’e, hem de Kırklareli’nde 2 yılda 17 konser vermiş. Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Enver Duran, aynı zamanda yeni kurulan Kırklareli Üniversitesi’nin de geçici süreyle rektörlüğünü yürütüyor. Kırklareli’nde açılan yeni salonda orkestra, düzenli konserler vermeye başlamış. Bir diğer güzel haber; orkestraya, Trakya’nın çeşitli şehirlerinde bölge orkestrası işleviyle konserler verecek biçimde gelecek planları yapılmış.

Yöndem’in eşi Etnomüzikolog Sibel Paşaoğlu’nun başkanlığında, konservatuarda da bir müzikoloji bölümü kuruldu. Edirne’de daha önce etnomüzikolog İbrahim Yavuz Yükselsin alan araştırması yaptı. Dr. Ayhan Sarı da sekiz yıl Edirne Devlet Türk Müziği Topluluğu Genel Yönetmenliği görevini üstlendi. Yükselsin ve Sarı; tecrübe ve bilgilerini Paşaoğlu’na aktardığı takdirde, Trakya’da gecikmeden ve bilinçli alan araştırmaları yapılabilir.

Bir dönem Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuarı iki yönüyle ünlüydü. Birincisi bazı yabancı uyruklu öğretmenlerinin kendi öğrencilerine özel ders verdiği, özele gelmeyeni konservatuarda dersine sokmadığıydı. Şükür ki, bu zararlı “eğitimciler” tasfiye edildi, yerlerini değerli, idealist ve genç eğitimciler aldı. İkincisi; özellikle klarnet olmak üzere çeşitli icra dallarında başarılı mezunlarıydı. Umarız bu ikincisi devamlı olur, orkestra ile müzikoloji bölümünün başarılarına şahit oluruz!
Hoşgeldiniz