Aşık Veysel Bas Bağlama Çalar mıydı?… Ersin Antep


Toplam Okunma: 3975 | En Son Okunma: 08.12.2023 - 10:20
Kategori: Fikir Yazıları

Sesi bas gitar, görünümü bağlamanın obez hali. Ne mi çalıyor? Ölçünün ilk notasını. Bir de yeni, “genç ve atak bas bağlamistlerimiz(!)” var. Bas gitarın karakteristik cümle geçişlerini beceriyle bu çalgıya uyduruyorlar. Daha da ilginç olan; artık bu programlardaki topluluklar, orkestra olma yolunda da istikrarla ilerliyor. Türkü; yan flüt, kanun, viyolonsel ve bas bağlamanın eşliğinde çalınıyor.

AŞIK VEYSEL BAS BAĞLAMA ÇALAR MIYDI?

TRT 4’teki müzik programlarını izlerim. Kafa karışıklığının arttığını söyleyebilirim.

Bas bağlamanın icad olunup “geleneksel halk müziği”nin iyice bozulduğu, “folk müzik” olma yolunda emin adımlara yöneldiği gözleniyor. Aşık Veysel’i örnek alanlar, bas bağlamasız konsere çıkmaz oldu. Ürettiği ses rengi açısından bildiğimiz elektrikli bas gitardan hiç farkı olmayan bas bağlama; Afrikalı Zenci ile Çinli karışımı bir melez adeta. Sesi bas gitar, görünümü bağlamanın obez hali.

Ne mi çalıyor? Ölçünün ilk notasını. Bir de yeni, “genç ve atak bas bağlamistlerimiz(!)” var. Bas gitarın karakteristik cümle geçişlerini beceriyle bu çalgıya uyduruyorlar. Daha da ilginç olan; artık bu programlardaki topluluklar, orkestra olma yolunda da istikrarla ilerliyor.

Türkü; yan flüt, kanun, viyolonsel ve bas bağlamanın eşliğinde çalınıyor. Doğrusu; tam da kendimizi Karadeniz’de kemençe ile çalınan ezgilerin bağlama grubunca kötü taklidine alıştırmaya çalıştırırken, bu durum ağır geldi. Üstüne bir de piyasadaki türkü düzenlemelerinde olduğu gibi karşı ezgi benzeri uygulamalara girişilmeye başlandı ki, sormayın gitsin!

_____________________________

Kaynak: Hürriyet-Gösteri Dergisi, Mart-Nisan-Mayıs 2008, İlk Bahar Sayısı, No : 293
Hoşgeldiniz