Bayburt, Bayburt Olalı Böyle Konser Görmedi…


Toplam Okunma: 3419 | En Son Okunma: 08.12.2023 - 12:52
Kategori: Basından

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası bir ilki gerçekleştirdi ve Bayburt’ta konser verdi. Konserin düzenlendiği 300 kişilik Şair Zihni Kültür Merkezi’nin tamamı doldu, bazı izleyiciler konseri ayakta izlemek zorunda kaldı…Konseri, Bayburt ve yöresinde kadın giysisi olarak kullanılan “ehram” diye adlandırılan kıyafetle izlemeye gelen Nursen Kiki, konserin çok güzel olduğunu söyledi. Yaklaşık 2.5 saat süren konseri sonuna kadar ayakta izleyen Kiki, “Ayakta kaldığım için de yoruldum” dedi.

Konserin ardından sanatçı Ercan Saatçi, Kızılay Yönetim Kurulu ile Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü ziyaretleri sırasında CSO’nun Bayburt’ta konser vermesi konusunu dile getirdiğini belirterek, “Beni kırmadıkları, şehrimin insanlarını kırmadıkları için çok onur duydum. Sayın Cumhurbaşkanımıza çok teşekkür ediyorum” dedi.

Saatçi, bu coğrafyada yaşayan insanların, sanatın bu dallarına uzak olduklarını ifade ederek, “Bu tür organizasyonlar, bu tür sanat dalları, aktiviteler bizim kentimiz gibi kentleri de kalemlerine almalı ve dolaşmalılar. Çünkü bu güzel sanatı dolaştırmak gerekiyor” diye konuştu.

Konseri, Bayburt ve yöresinde kadın giysisi olarak kullanılan “ehram” diye adlandırılan kıyafetle izlemeye gelen Nursen Kiki, konserin çok güzel olduğunu söyledi. Yaklaşık 2.5 saat süren konseri sonuna kadar ayakta izleyen Kiki, orkestranın kente tekrar gelip konser vermesini istediğini belirterek, “Konseri çok beğendim, ancak tek sıkıntım salon kalabalık olduğu için ayakta kalmaktı. Ayakta kaldığım için de yoruldum” dedi.

Atatürk Üniversitesi Bayburt Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Gürses, Orkestra’yı televizyondan izlemekle canlı izlemenin çok farklı olduğunu anlatarak, konseri çok beğendiğini, Orkestra’nın kente gelmesine vesile olan herkese teşekkür etti.

“ZULMÜ, BİR KAÇ KEZ BİS YAPMAK ZORUNDA KALAN ORKESTRA YAŞADI”

Bayburtlu olan, ancak Yalova’da yaşayan ressam Salih Cengiz, Yalova’dan özellikle konseri izlemek için kente geldiğini söyledi. Konsere ilginin, bu tür konserlerin Bayburtlular için zulüm olmadığını gösterdiğini vurgulayan Cengiz, “Bence bu akşam zulmü izleyicilerin yoğun ilgisi dolayısıyla bir kaç kez bis yapmak zorunda kaldıkları için orkestra yaşadı. Orkestra ayrıca yoğun ilgiden dolayı da şaşkınlık içine düştü. Bayburtlu, güzel olan her şeyi takdir etmesini bilir. Bu tür etkinliklerin kentimizde daha çok yapılmasını istiyoruz. Halkın coşkusu işte ortada” dedi.
____________________________________________
Kaynak: http://www.ntvmsnbc.com/news/443274.asp#storyContinues
Hoşgeldiniz