TRT 4 Çocuk Kanalı Oluyor!..


Toplam Okunma: 4242 | En Son Okunma: 14.06.2024 - 23:28
Kategori: Basından

İbrahim Şahin’in genel müdürlüğe gelmesinden sonra başta personel azaltılması olmak üzere pek çok yenilikle gündeme gelen TRT’de bir kanalın çocuklara ayrılmasına karar verildi… Çocuk kanalının ihtiyaçtan doğduğunu söyleyen bir TRT yetkilisi, “Yetiştirebildiğimiz en kısa sürede yayına girmeyi planlıyoruz… Çocukların uyuma saati geldiğinde, kanal yine eğitim yayınlarına devam edecek.

Bugüne kadar eğitim amaçlı yayın yapan TRT 4, çocuk kanalı oluyor. Eylül ayında devreye girmesi planlanan ‘TRT Çocuk’ için teknik ve hukuki çalışmaların tamamlanmak üzere olduğu öğrenildi. Çocuk kanalının ihtiyaçtan doğduğunu söyleyen bir TRT yetkilisi:

“Yetiştirebildiğimiz en kısa sürede yayına girmeyi planlıyoruz. Tam bir tarih vermek doğru değil. Kanalın içeriğine gelince; yerli yapımlarla doldurmak istiyoruz; ama bu ilk etapta mümkün olmayabilir. Yani tamamının yerli olması zor. Onun için dışarıdan da çocuk filmleri ve çizgi filmler almayı düşünüyoruz.” dedi.

TRT 4′ün çocuk kanalı olması akıllara, eğitimle ilgili yayınların akıbetinin ne olacağı sorusunu getiriyor. Binlerce Açıköğretim Fakültesi öğrencisinin dersleri takip ettiği programlar ilk aşamada bütünüyle kaldırılmayacak. Çocuk yayınları ilk aşamada 6 saat, daha sonra da 12 saat olarak planlanmış. Çocukların uyuma saati geldiğinde, kanal yine eğitim yayınlarına devam edecek.

Sayıları her geçen gün artan Türkiye’deki çocuk kanallarına bakıldığında TRT’nin geç bile kaldığı söylenebilir. Samanyolu Yayın Grubu’na bağlı ‘Yumurcak TV’, Doğan Holding bünyesinde yayın yapan ‘D Çocuk’, Digiturk’ten yayın yapan ‘Disney Channel’, yine Doğan Yayın Grubu tarafından Türkiye’ye getirilen ‘Cartoon Network’, Digiturk bünyesindeki ‘Jojo TV’ ve ‘Nickelodeon’ çocuk yayını yapan kanallardan sadece birkaçı.

Yusuf Bülbül
Zaman Gazetesi
27 Mart 2008, Perşembe

http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=669589
Hoşgeldiniz