Fazıl Say, Montreux Caz Festivali’nde Jüri Başkanı…


Toplam Okunma: 4769 | En Son Okunma: 09.12.2023 - 06:21
Kategori: Festivaller

Türk müziğinin çağdaş yansımalarını-etkileşimlerini, dünyaya kabul ettiren bir başarıyla yoğuran, Uluslararası çoksesli sanat müziğimizin geniş bakışlı besteci ve piyanisti Fazıl Say bu kez dünyanın önde gelen festivalleri arasında yer alan Kanada-Montreux Caz Festivali’nde Türkiye’nin sesini duyuruyor. Fazıl Say genç caz sanatçılarının değerlendirileceği yarışma bölümünde jüri başkanı olarak yer alacak.

Fazıl Say’ın organizasyon işlerini yürüten şirketten yapılan yazılı açıklamaya göre, Japonya turnesinden dönen sanatçı, İsviçre’nin Montreux (Montrö) kentinde yapılacak caz festivaline jüri başkanı ve konser piyanisti olarak katılacak.

Festivalde, 15 Temmuz 2007 tarihinde, ünlü Chateau de Chillon salonunda Stravinski’nin “Bahar Ayini” ve kendi caz parçalarından oluşan resital verecek ünlü sanatçı, “Klasik ile Cazın Buluşması” adıyla gerçekleştirilecek resitalde Stravinski’nin ünlü eseri “Bahar Ayini”ni kendi projesi olan bilgisayara endeksli piyanoyla seslendirecek.

Say, festivalde, ayrıca, genç caz sanatçıları yarışmasında jüri başkanlığı yapacak.

20 ülkeden 20 caz sanatçısının değerlendirileceği yarışmada, birinciliği elde eden sanatçı, gelecek yıl Montreux Caz Festivali’nde konser vermeye hak kazanacak.

Montreux Caz Festivali’ne dördüncü kez katılan ünlü piyanist Fazıl Say, festivalde 1999′da Gershwin’den düzenlediği piyano parçalarıyla büyük başarı kazanmış, 2000 yılında katıldığı festivalde ise neyzen Kudsi Erguner ile kurduğu caz kuartetiyle yer almıştı.

Say, 2005 yılında katıldığı festivalde de Anadolu halk kültüründen esinlenerek bestelediği ve ABD listelerinde 6. sıraya yükselen “Kara Toprak” adlı albümünden eserini Avrupalı dinleyicilerle paylaşmıştı.

İlk kez 1967 yılında organize edilmeye başlanan ve dünyanın bu alandaki en önemli etkinlikleri arasında gösterilen Montreux Caz Festivali’nde bugüne kadar Miles Davis’den Ray Charles’a, David Bowie’den Massive Attack grubuna kadar yüzlerce ünlü yer aldı.

Festivalde bu yıl, Fazıl Say’ın yanı sıra Norah Jones, Chick Corea, Gary Burton, George Benson, Al Jarreau gibi ünlü isimler sahne alacak.(1)

(1) NTVMSNBC, 12 Temmuz 2007 Perşembe
Hoşgeldiniz