Ayangil Türk Müziği Orkestra ve Korosu Konseri…


Toplam Okunma: 3769 | En Son Okunma: 10.12.2023 - 10:38
Kategori: Konserler

Geleneksel Türk sanat müziğimizin çoksesli bir pota içinde sunulması fikri Hüseyin Saadettin AREL ile belli bir temele oturtulmaya çalışılmış, fakat ardından gelen ve o zamanın söz sahibi bazı öğrencileri AREL’in bu yaklaşımı üzerinde durmamış, bu konuda çalışanları da engellemeye çalışmışlar, tüm engellemelerine rağmen hala inat edenleri de üzmeye kalkışmışlardır.
Bu çoksesli yaklaşımda çalışmalarını yıllardır büyük bir kararlılıkla sürdüren tek bir orkestra vardır. AYANGİL TÜRK MÜZİĞİ ORKESTRA VE KOROSU yani kısaca “ATMOK”…

Çileli bir yol idi On’ların yolu. Özellikle amacından dönmeyen ve büyük bir inançla çalışmalarını sürdüren sayın Ruhi AYANGİL’in bu dikenli yoldaki anılarını bir kitap olarak beklediğimizi ayrıca belirtmek istiyoruz. Ve bir dileğimizi aktarmak istiyoruz:

ATMOK’un bir Çoksesli Geleneksel Türk Müziği Devlet Orkestra ve Korosu haline dönüşmesi müzik vitrinimiz ve geleceğimiz açısından önemli bir kazanım olacaktır.

KONSER:

“GELİN CANLAR BİR OLALIM” Yunus Emre
Prof.Ruhi Ayangil, ADALAR VAKFI ile işbirliği içinde düzenlediği “Ayangil’den ADALARA ARMAĞAN” başlıklı yaz konserlerinden 3. sü olan ACAPELLA KORO KONSERİNİ, 2 Eylül Pazar günü saat 17.00 de SAN PASİFİKO Kilisesinde verecektir.Konsere giriş ücretsizdir.
Prof. Ruhi Ayangil, kendi adına kurduğu koro ve orkestra ile, makam temelli eser besteleyen Türk bestecilerinin, gerek tek sesli , gerek cok sesli yaratılarının , yurt içinde ve yurt dışında ilk seslendirmelerinin gerceklestirilmesi görevini üstlenerek Türk Makam Müzigi’nin modernlestirilme cabalari icerisinde önemli bir öncü görevini yerine getirmektedir.
Ayangil ADALAR VAKFI ile işbirliği içinde düzenlediği konserde bu kez, Türk Beşleri olarak anılan bestecilerimizden Hasan Ferid Alnar’ın, Yunus Emre Şiirleri üzerine yazdığı bir Acappella koro (Eşliksiz Koro) suitini ve İhsan Özer’in MEVLANA’nın “YA OLDUĞUN GİBİ GÖRÜN , YA GÖRÜNDÜĞÜN GİBİ OL” şiiri üzerine bestelediği Koro eserini SAN PASİFİKO KİLİSESİ’nin muhteşem AKUSTİĞİ içinde seslendirecektir.
Tüm sanatseverleri bu Acapella Koro konserini dinlemek üzere 2 EYLÜL Pazar günü saat 17.00 de SAN PASİFİKO Kilisesi’ne davet ediyoruz.
Hülya Ayangil
Ayangil Türk Müziği Orkestra ve Korosu
Genel Müdür
gsm: 0532 793 88 18
http://www.ayangil. org
e-mail: hulya@ayangil. org

Prof.Ruhi Ayangil, is a pioneer Turkish musician . He is famous in making the world premieres of the maquamic compositions of the contemporary Turkish Composers’, both in Turkey and abroad.(both polyphonic or modal)
  With this special concert on the 2nd of September 2007 (Sunday at 17.00 PM) , at San PASIFIKO CHURC, Ayangil will conduct AYANGİL ACAPELLA CHOIR and present an accappella choir suite, composed by Hasan Ferid Alnar, a musician known as one of the Turkish Fives. The music is composed on the lyrics of the folk poet YUNUS EMRE.
Another acapella piece composed on the lyrics of MEVLANA, by İhsan Özer, will be presented too.
Entrence is free.
Hoşgeldiniz